stalowa-wsap

Stalowe deskowanie radialne i budowa

Redakcja - 0000-00-00 00:00 | Czas czytania: 1:59 | Odsłon: 94

Od zalania dziejów szalunki są nieodzowną częścią budowy. Potocznie zwane są również deskowaniem. Ich zadanie polega na utrzymaniu uprzednio przygotowanej formy w celu zabetonowania. Najczęstszym wykorzystaniem tego zabiegu są szalunki fundamentowe, które można zrobić zarówno z drewna, płyt, ale również z gotowych elementów przestawnych. W poniższym artykule wyjaśnimy zarówno ogólne pojęcia dotyczące stalowych deskowaniach radialnych jak i wyodrębnimy mniej popularne sposoby szalowania fundamentów.

Stalowe deskowanie radialne

Stalowe deskowania radialne co to

Stalowe deskowanie radialne są czynnością wykonywaną praktycznie podczas każdej budowy. Powodem szalowania jest najczęściej niezbyt spoisty grunt. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem szalowania jest deskowanie jednorazowe. Wykonane jest ono zazwyczaj z desek, ale bywa również, że i z wodoodpornej sklejki.

Należy jednak tutaj zaznaczyć, że szalowanie nie zawsze jest konieczne. Jeżeli projektant na podstawie fachowych wyliczeń stwierdzi, że grunt na działce jest odpowiedniej jakości i wykazuje on właściwości zwartej oraz spoistej ziemi to nie trzeba szalować. Brak konieczności szalowania z całą pewnością zmniejszyłby koszta ponoszone podczas budowy. Niestety należy być jednak świadom tego, że taka sytuacja nie jest częsta. Bezpośrednie wylanie betonu do wykopu, który jest wyłożony tylko i wyłącznie folią nie zawsze jest możliwe.

Stalowe deskowanie - sposoby na szalowanie

W kontekście budowy domów jednorodzinnych najczęstszym sposobem szalowania jest zazwyczaj deskowanie. Jest nie jest to jedyna opcja w tego typu pracach. Otóż niejednokrotnie w celu odpowiedniego przygotowania ław radialne, a następnie zalania ich betonem, wykorzystuje się również inne materiały, a nawet gotowe formy. Ciekawym rozwiązaniem wydają się szalunki, które można wykorzystywać wielokrotnie.W tym przypadku wyodrębnia się stalowe deskowanie radialne 3 główne stalowe deskowanie, a mianowicie:

  • przestawne,
  • przesuwne,
  • ślizgowe.

Stalowe deskowanie przestawne są wielokrotnego użytku, jednak należy je każdorazowo demontować i montować na nowo. Dla niektórych jest to niewygodna opcja, dlatego z pomocą przychodzą dwa pozostałe sposoby. Szalunki przesuwne są jak sama nazwa wskazuje każdorazowo przesuwane w inne miejsce. Natomiast szalunki ślizgowe również nie wymagają demontażu, ale wymagane jest ich przesunięcie jedynie w płaszczyźnie lica konstrukcji.

Wyżej wymienione sposoby szalowania niejednokrotnie są dużą oszczędnością czasu, ale nie tylko. Wykorzystanie tego typu rozwiązań daje także oszczędności w postaci pieniędzy i to nie tylko tych bezpośrednio związanych z kosztem jednorazowego deskowania. Mianowicie szalunki nie wymagające demontażu tną całkowite koszta budowy, zarówno poprzez ograniczenie wymaganego deskowania jak i poprzez oszczędność czasu, ponieważ nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz.

Jeśli chodzi o ceny wystarczy wpisać wbrew pozorom wcale nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać na początku. Ich wykonanie powinno zlecać się profesjonalnym oraz doświadczonym wykonawcom, ponieważ ich odpowiednie wykonanie przekłada się na późniejsze etapy budowy.